SSP-CS832UP12
Manufacturer
Lumex, Inc.
Description
LED Lighting COBs, Engines, Modules LED Engine - Green Linear Light Strip
Category
Optoelectronics
Family
COBs, Engines, Modules for LED Lighting
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
Datasheets
SSP-CS832UP12 Drawing
Design Resources
Lighting Product Selector
Product Training Modules
Benefits of Custom LED and LCD Technology
CCT (K)
CRI (Color Rendering Index)
Category
Optoelectronics
Color
Green
Configuration
Linear Light Strip
Current - Max
70mA
Current - Test
Family
LED Lighting - COBs, Engines, Modules
Features
Flux @ Current/Temperature - Test
Height
10.00mm
Lens Type
Flat
Light Emitting Surface (LES)
Lumens/Watt @ Current - Test
Manufacturer
Lumex Opto/Components Inc.
Packaging
Part Status
Active
Series
Size / Dimension
83.00mm L x 16.70mm W
Temperature - Test
Type
LED Engine
Viewing Angle
100°
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
12V