LTC1540IS8#PBF
Description
Comparator with Voltage Reference CMOS, TTL 8-SOIC
Family
Comparators Linear
Datasheets
LTC1540
EDA / CAD Models
Download from Accelerated Designs
Online Catalog
Comparators - 1 element
CMRR, PSRR (Typ)
80dB CMRR, 80dB PSRR
Category
Integrated Circuits (ICs)
Current - Input Bias (Max)
Current - Output (Typ)
Current - Quiescent (Max)
710nA
Family
Linear - Comparators
Hysteresis
50mV
Manufacturer
Linear Technology
Mounting Type
Surface Mount
Number of Elements
1
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Output Type
CMOS, TTL
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Packaging
Tube
Part Status
Active
Propagation Delay (Max)
60µs
Series
Supplier Device Package
8-SOIC
Type
with Voltage Reference
Voltage - Input Offset (Max)
12mV @ 5V
Voltage - Supply, Single/Dual (±)
2 V ~ 11 V, ±1 V ~ 5.5 V