74HC390D,652
Manufacturer
NXP Semiconductors
Description
IC DUAL DECADE RIPP COUNT 16SOIC
Category
Integrated Circuits (ICs)
Family
Counters and Dividers Logic
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
1
Datasheets
74HC(T)390
Online Catalog
74HC
PCN Assembly/Origin
ICN6 to ICN8 Transfer 13/Jul/2013
PCN Packaging
Date Code Extended 18/Jul/2013
Product Training Modules
Logic Packages
Category
Integrated Circuits (ICs)
Count Rate
71MHz
Direction
Up
Family
Logic - Counters, Dividers
Logic Type
Counter, Decade
Manufacturer
NXP Semiconductors
Mounting Type
Surface Mount
Number of Bits per Element
4
Number of Elements
2
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Package / Case
16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Packaging
Tube
Part Status
Active
Reset
Asynchronous
Series
74HC
Supplier Device Package
16-SO
Timing
Trigger Type
Negative Edge
Voltage - Supply
2 V ~ 6 V