BR24G16FVT-3GE2
Manufacturer
ROHM Semiconductor
Description
IC EEPROM I2C BUS 16KBIT 8TSSOP
Category
Integrated Circuits (ICs)
Family
ICs Memory
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
Datasheets
BR24G16FJ-3
Online Catalog
I²C BUS 2-Wire
Category
Integrated Circuits (ICs)
Family
Memory
Format - Memory
EEPROMs - Serial
Interface
I²C, 2-Wire Serial
Manufacturer
Rohm Semiconductor
Memory Size
16K (2K x 8)
Memory Type
EEPROM
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case
8-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Part Status
Active
Series
Speed
400kHz
Supplier Device Package
8-TSSOP-B
Voltage - Supply
1.6 V ~ 5.5 V