BR24T16FVM-WTR
Manufacturer
ROHM Semiconductor
Description
IC EEPROM 16KBIT 400KHZ 8MSOP
Category
Integrated Circuits (ICs)
Family
ICs Memory
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
Datasheets
BR24T16-W Datasheet
Online Catalog
I²C BUS High Reliability
Product Training Modules
EEPROM Memory Solutions
Category
Integrated Circuits (ICs)
Family
Memory
Format - Memory
EEPROMs - Serial
Interface
I²C, 2-Wire Serial
Manufacturer
Rohm Semiconductor
Memory Size
16K (2K x 8)
Memory Type
EEPROM
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case
8-VSSOP, 8-MSOP (0.110", 2.80mm Width)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Part Status
Active
Series
Speed
400kHz
Supplier Device Package
8-MSOP
Voltage - Supply
1.6 V ~ 5.5 V
Related Product
BR24T16FVM-WTR
IC EEPROM 16KBIT 400KHZ 8MSOP
BR24T16FVM-WTR
IC EEPROM 16KBIT 400KHZ 8MSOP