M48Z35AV-10MH6F
Manufacturer
STMicroelectronics
Description
IC NVSRAM 256KBIT 100NS 28SOH
Category
Integrated Circuits (ICs)
Family
ICs Memory
Datasheets
M48Z35AV
Category
Integrated Circuits (ICs)
Family
Memory
Format - Memory
RAM
Interface
Parallel
Manufacturer
STMicroelectronics
Memory Size
256K (32K x 8)
Memory Type
NVSRAM (Non-Volatile SRAM)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case
28-SOP (0.350", 8.89mm Width) with SNAPHAT Sockets
Packaging
Tape & Reel (TR)
Part Status
Obsolete
Series
Speed
100ns
Supplier Device Package
28-SOH
Voltage - Supply
3 V ~ 3.6 V