ASCO2-27.000MHZ-EK-T3
Manufacturer
Abracon Corporation
Description
27MHz CMOS XO (Standard) Oscillator Surface Mount 1.8V 3.5mA Enable/Disable
Category
Crystals and Oscillators
Family
Oscillators
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
1
3D Model
ASCO.pdf
ASCO.stp
Datasheets
ASCO Series Datasheet
ASCO Drawing
Online Catalog
ASCO Series
Category
Crystals and Oscillators
Current - Supply (Disable) (Max)
Current - Supply (Max)
3.5mA
Family
Oscillators
Frequency
27MHz
Frequency Stability
±30ppm
Function
Enable/Disable
Height
0.028" (0.70mm)
Manufacturer
Abracon LLC
Mounting Type
Surface Mount
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Output
CMOS
Package / Case
4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Packaging
Cut Tape (CT)
Part Status
Active
Ratings
Series
ASCO
Size / Dimension
0.063" L x 0.047" W (1.60mm x 1.20mm)
Type
XO (Standard)
Voltage - Supply
1.8V
Related Product
ASCO2-27.000MHZ-EK-T3
OSC XO 27.000MHZ CMOS SMD
ASCO2-27.000MHZ-EK-T3
OSC XO 27.000MHZ CMOS SMD