ASTMLPD-50.000MHZ-LJ-E-T
Manufacturer
Abracon Corporation
Description
50MHz LVCMOS MEMS (Silicon) Oscillator Surface Mount 2.25 V ~ 3.63 V 7.5mA Enable/Disable
Category
Crystals and Oscillators
Family
Oscillators
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
3D Model
ASTMLP.pdf
ASTMLP.stp
Datasheets
ASTMLP Series Datasheet
Online Catalog
ASTMLP Series
Category
Crystals and Oscillators
Current - Supply (Disable) (Max)
4.2mA
Current - Supply (Max)
7.5mA
Family
Oscillators
Frequency
50MHz
Frequency Stability
±20ppm
Function
Enable/Disable
Height
0.031" (0.80mm)
Manufacturer
Abracon LLC
Mounting Type
Surface Mount
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Output
LVCMOS
Package / Case
4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Part Status
Active
Ratings
Series
ASTMLP
Size / Dimension
0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Type
MEMS (Silicon)
Voltage - Supply
2.25 V ~ 3.63 V