CB3LV-5I-16M0000
Manufacturer
CTS Electronic Components
Description
OSC XO 16.000MHZ HCMOS TTL SMD
Category
Crystals and Oscillators
Family
Oscillators
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
1
Current - Supply (Disable) (Max)
10µA
Current - Supply (Max)
12mA
Frequency
16MHz
Frequency Stability
±25ppm
Function
Tri-State (Output Enable)
Height
0.071" (1.80mm)
Mounting Type
Surface Mount
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Output
HCMOS, TTL
Package / Case
4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Ratings
Size / Dimension
0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Type
XO (Standard)
Voltage - Supply
3.3V
Related Product
CB3LV-5I-16M0000
16MHz HCMOS, TTL XO (Standard) Oscillator Surface Mount 3.3V 12mA Enable/Disable
CB3LV-5I-16M0000
OSC XO 16.000MHZ HCMOS TTL SMD