CMX309HBC48.000MTR
Manufacturer
Citizen Finetech Miyota
Description
48MHz CMOS XO (Standard) Oscillator Surface Mount 3.3V 20mA Enable/Disable
Category
Crystals and Oscillators
Family
Oscillators
Datasheets
CMX 309 Series
XO Part Number Guide
Category
Crystals and Oscillators
Current - Supply (Disable) (Max)
15mA
Current - Supply (Max)
20mA
Family
Oscillators
Frequency
48MHz
Frequency Stability
±100ppm
Function
Enable/Disable
Height
0.185" (4.70mm)
Manufacturer
Citizen Finedevice Co Ltd
Mounting Type
Surface Mount
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Output
CMOS
Package / Case
4-SOJ, 5.08mm pitch
Packaging
Tape & Reel (TR)
Part Status
Obsolete
Ratings
Series
CMX-309
Size / Dimension
0.547" L x 0.341" W (13.90mm x 8.65mm)
Type
XO (Standard)
Voltage - Supply
3.3V
Related Product
CMX309HBC48.000MTR
OSC XO 48.000MHZ CMOS TTL SMD