K50-3C0SE50.0000MR
Manufacturer
AVX Corporation
Description
OSC XO 50.000MHZ CMOS SMD
Category
Crystals and Oscillators
Family
Oscillators
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
1
Current - Supply (Disable) (Max)
10µA
Current - Supply (Max)
25mA
Frequency
50MHz
Frequency Stability
±50ppm
Function
Standby (Power Down)
Height
0.063" (1.60mm)
Mounting Type
Surface Mount
Operating Temperature
-10°C ~ 70°C
Output
CMOS
Package / Case
4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Ratings
Size / Dimension
0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Type
XO (Standard)
Voltage - Supply
3.3V
Popular Parts
ABM3B-8.000MHZ-B2-T
Crystal 8.0000MHz 20ppm 18pF 200 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
SI-60062-F
1 Port RJ45 Magjack Connector Through Hole 10/100 Base-T, AutoMDIX
Related Product
K50-3C0SE50.0000MR
50MHz CMOS XO (Standard) Oscillator Surface Mount 3.3V 20mA Enable/Disable
K50-3C0SE50.0000MR
OSC XO 50.000MHZ CMOS SMD