LM4040D25FTA
Manufacturer
Diodes Incorporated
Description
Shunt Voltage Reference IC ±1% 15mA TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheets
LM4040 Datasheet
Online Catalog
Shunt, Fixed - Diodes/Zetex
RoHS Information
RoHS Cert of Compliance
Current - Cathode
73µA
Current - Output
15mA
Manufacturer
Diodes Incorporated
Mounting Type
Surface Mount
Noise - 0.1Hz to 10Hz
Noise - 10Hz to 10kHz
35µVrms
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Supplier Device Package
SOT-23
Temperature Coefficient
150ppm/°C
Tolerance
±1%
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.5V
Popular Parts
BAV99
DIODE ARRAY GP 70V 200MA SOT23-3