LT1009CZ#PBF
Description
Shunt Voltage Reference IC ±0.2% 10mA TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA)
Datasheets
LT1009 Series
EDA / CAD Models
Download from Accelerated Designs
Current - Cathode
400µA
Current - Output
10mA
Mounting Type
Through Hole
Noise - 0.1Hz to 10Hz
Noise - 10Hz to 10kHz
Operating Temperature
0°C ~ 70°C (TA)
Package / Case
TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA)
Packaging
Bulk
Supplier Device Package
TO-92-3
Temperature Coefficient
25ppm/°C
Tolerance
±0.2%
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.5V
Popular Parts
LT1014DN#PBF
General Purpose Amplifier 4 Circuit 14-PDIP
LT1498CN8#PBF
General Purpose Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-PDIP
Related Product
LT1009CZ#TRPBF
Shunt Voltage Reference IC ±0.2% 10mA TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) (Formed Leads)