LT1009IS8#PBF
Description
Shunt Voltage Reference IC ±0.4% 10mA 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Datasheets
LT1009 Series
EDA / CAD Models
Download from Accelerated Designs
Current - Cathode
400µA
Current - Output
10mA
Mounting Type
Surface Mount
Noise - 0.1Hz to 10Hz
Noise - 10Hz to 10kHz
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Packaging
Tube
Supplier Device Package
8-SOIC
Temperature Coefficient
35ppm/°C
Tolerance
±0.4%
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.5V
Popular Parts
ADC128S102CIMT/NOPB
12 Bit Analog to Digital Converter 8 Input 1 SAR 16-TSSOP
LT1499IS#PBF
General Purpose Amplifier 4 Circuit Rail-to-Rail 14-SO
Related Product
LT1009IS8#TRPBF