LT1009IZ#PBF
Description
Shunt Voltage Reference IC ±0.2% 10mA TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA)
Datasheets
LT1009 Series
EDA / CAD Models
Download from Accelerated Designs
Current - Cathode
400µA
Current - Output
10mA
Mounting Type
Through Hole
Noise - 0.1Hz to 10Hz
Noise - 10Hz to 10kHz
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case
TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA)
Packaging
Bulk
Supplier Device Package
TO-92-3
Temperature Coefficient
35ppm/°C
Tolerance
±0.2%
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.5V
Related Product
LT1009IZ#TRPBF
Shunt Voltage Reference IC ±0.2% 10mA TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) (Formed Leads)