LT1460DCS8-2.5#PBF
Description
Series Voltage Reference IC ±0.1% 40mA 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Family
Voltage Reference/Power management IC
Datasheets
LT1460
Online Catalog
Series, Fixed - Linear Technology
Product Training Modules
Voltage Reference Basics
Category
Integrated Circuits (ICs)
Current - Cathode
Current - Output
40mA
Current - Supply
165µA
Family
PMIC - Voltage Reference
Mounting Type
Surface Mount
Noise - 0.1Hz to 10Hz
10µVp-p
Noise - 10Hz to 10kHz
10µVrms
Operating Temperature
0°C ~ 70°C (TA)
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Packaging
Tube
Part Status
Active
Reference Type
Series
Supplier Device Package
8-SOIC
Temperature Coefficient
20ppm/°C
Tolerance
±0.1%
Voltage - Input
3.4 V ~ 20 V
Voltage - Output (Max)
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.5V
Related Product
LT1460DCS8-2.5#TRPBF