LT1460GCZ-2.5#PBF
Description
Series Voltage Reference IC ±0.25% 40mA TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA)
Family
Voltage Reference/Power management IC
Datasheets
LT1460
EDA / CAD Models
Download from Accelerated Designs
Online Catalog
Series, Fixed - Linear Technology
Product Training Modules
Voltage Reference Basics
Category
Integrated Circuits (ICs)
Current - Cathode
Current - Output
40mA
Current - Supply
165µA
Family
PMIC - Voltage Reference
Mounting Type
Through Hole
Noise - 0.1Hz to 10Hz
10µVp-p
Noise - 10Hz to 10kHz
10µVrms
Operating Temperature
0°C ~ 70°C (TA)
Package / Case
TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA)
Packaging
Bulk
Part Status
Active
Reference Type
Series
Supplier Device Package
TO-92-3
Temperature Coefficient
25ppm/°C
Tolerance
±0.25%
Voltage - Input
3.4 V ~ 20 V
Voltage - Output (Max)
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.5V
Related Product
LT1460GCZ-2.5#TRPBF
Series Voltage Reference IC ±0.25% 40mA TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) (Formed Leads)