ADP2107ACPZ-1.2-R7
Manufacturer
Analog Devices, Inc.
Description
Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 1.2V 1 Output 2A 16-VQFN Exposed Pad, CSP
Category
Integrated Circuits (ICs)
Family
DC DC Switching Regulators Voltage Regulators
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
Datasheets
ADP2105-07
EDA / CAD Models
Download from Accelerated Designs
Online Catalog
Buck (Step-Down) IC
PCN Other
Multiple Changes 17/Oct/2013
Product Training Modules
Powering 90nm/65nm FPGAs and Processors
Category
Integrated Circuits (ICs)
Current - Output
2A
Family
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Frequency - Switching
1.2MHz
Function
Step-Down
Manufacturer
Analog Devices Inc.
Mounting Type
Surface Mount
Number of Outputs
1
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Output Configuration
Positive
Output Type
Fixed
Package / Case
16-VQFN Exposed Pad, CSP
Packaging
Tape & Reel (TR)
Part Status
Active
Series
Supplier Device Package
16-LFCSP-VQ (4x4)
Synchronous Rectifier
Yes
Topology
Buck
Voltage - Input (Max)
5.5V
Voltage - Input (Min)
2.7V
Voltage - Output (Max)
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.2V