ADP2107ACPZ-1.8-R7
Description
Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 1.8V 1 Output 2A 16-VQFN Exposed Pad, CSP
Datasheets
ADP2105-07
EDA / CAD Models
Download from Accelerated Designs
Online Catalog
Buck (Step-Down) IC
PCN Other
Multiple Changes 17/Oct/2013
Product Training Modules
Powering 90nm/65nm FPGAs and Processors
Current - Output
2A
Frequency - Switching
1.2MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Package / Case
16-VQFN Exposed Pad, CSP
Supplier Device Package
16-LFCSP-VQ (4x4)
Voltage - Input (Max)
5.5V
Voltage - Input (Min)
2.7V
Voltage - Output (Max)
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.8V