ADP2120ACPZ-1.2-R7
Description
Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 1.2V 1 Output 1.25A 10-WFDFN Exposed Pad, CSP
Datasheets
ADP2119/20
Online Catalog
Buck (Step-Down) IC
Other Related Documents
Pwr Mgmt for Healthcare Appl, MS-2569
PCN Assembly/Origin
LFCSP 2x3,3x3 Assembly Test Site Transfer 18/Oct/2013
Assembly/Test Site Revision B 28/Apr/2014
Assembly/Test Site Revision C 06/Aug/2014
Reference Design Library
ADP2120-EVALZ: 1.2V @ 1.25A, 2.3 ~ 5.5V in
Current - Output
1.25A
Frequency - Switching
1.2MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Package / Case
10-WFDFN Exposed Pad, CSP
Supplier Device Package
10-LFCSP-WD (3x3)
Voltage - Input (Max)
5.5V
Voltage - Input (Min)
2.3V
Voltage - Output (Max)
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.2V