ADP2120ACPZ-1.8-R7
Description
Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 1.8V 1 Output 1.25A 10-WFDFN Exposed Pad, CSP
Datasheets
ADP2119/20
Other Related Documents
Pwr Mgmt for Healthcare Appl, MS-2569
PCN Assembly/Origin
LFCSP 2x3,3x3 Assembly Test Site Transfer 18/Oct/2013
Assembly/Test Site Revision B 28/Apr/2014
Assembly/Test Site Revision C 06/Aug/2014
Current - Output
1.25A
Frequency - Switching
1.2MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Package / Case
10-WFDFN Exposed Pad, CSP
Packaging
Digi-Reel®
Part Status
Discontinued
Series
Supplier Device Package
10-LFCSP-WD (3x3)
Voltage - Input (Max)
5.5V
Voltage - Input (Min)
2.3V
Voltage - Output (Max)
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.8V