ADP2165ACPZ-1.8-R7
Description
Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 1.8V 1 Output 5A 24-WFQFN Exposed Pad, CSP
Datasheets
ADP2165-66
Current - Output
5A
Frequency - Switching
250kHz ~ 1.4MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Package / Case
24-WFQFN Exposed Pad, CSP
Supplier Device Package
24-LFCSP-WQ (4x4)
Voltage - Input (Max)
5.5V
Voltage - Input (Min)
2.7V
Voltage - Output (Max)
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.8V