AS1328A-BQFT-15
Manufacturer
ams
Description
Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 1.5V 1 Output 3A 16-WFQFN Exposed Pad
Category
Integrated Circuits (ICs)
Family
DC DC Switching Regulators Voltage Regulators
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
Datasheets
AS1328
Category
Integrated Circuits (ICs)
Current - Output
3A
Family
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Frequency - Switching
1.5MHz
Function
Step-Down
Manufacturer
ams
Mounting Type
Surface Mount
Number of Outputs
1
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Output Configuration
Positive
Output Type
Fixed
Package / Case
16-WFQFN Exposed Pad
Packaging
Tape & Reel (TR)
Part Status
Active
Series
Supplier Device Package
16-TQFN (3x3)
Synchronous Rectifier
Yes
Topology
Buck
Voltage - Input (Max)
5.5V
Voltage - Input (Min)
2.7V
Voltage - Output (Max)
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.5V
Related Product
AS1328A-BQFT-15
IC REG BUCK 1.5V 3A SYNC 16-TQFN
AS1328A-BQFT-15