FAN5361UMP182X
Manufacturer
Fairchild Semiconductor
Description
IC REG BCK 1.82V 0.6A SYNC 6UMLP
Category
Integrated Circuits (ICs)
Family
DC DC Switching Regulators Voltage Regulators
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
1
Current - Output
600mA
Frequency - Switching
6MHz
Function
Step-Down
Mounting Type
Surface Mount
Number of Outputs
1
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Output Configuration
Positive
Output Type
Fixed
Package / Case
6-UDFN Exposed Pad
Supplier Device Package
6-UMLP (2x2)
Synchronous Rectifier
Yes
Topology
Buck
Voltage - Input (Max)
5.5V
Voltage - Input (Min)
2.3V
Voltage - Output (Max)
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.82V
Related Product
FAN5361UMP182X
Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 1.82V 1 Output 600mA 6-UDFN Exposed Pad
FAN5361UMP182X