ISL8016IR25Z-T7A
Manufacturer
Intersil
Description
Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 2.5V 1 Output 6A 20-VFQFN Exposed Pad
Category
Integrated Circuits (ICs)
Family
DC DC Switching Regulators Voltage Regulators
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
250
Datasheets
ISL8016
Featured Product
ISL8016 Synchronous Buck Regulators
Online Catalog
Buck (Step-Down) IC
Product Training Modules
Application: Industrial Controls
Switching Regulators
Category
Integrated Circuits (ICs)
Current - Output
6A
Family
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Frequency - Switching
525kHz ~ 3.9MHz
Function
Step-Down
Manufacturer
Intersil
Mounting Type
Surface Mount
Number of Outputs
1
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Output Configuration
Positive
Output Type
Fixed
Package / Case
20-VFQFN Exposed Pad
Packaging
Tape & Reel (TR)
Part Status
Active
Series
Supplier Device Package
20-QFN (3x4)
Synchronous Rectifier
Yes
Topology
Buck
Voltage - Input (Max)
5.5V
Voltage - Input (Min)
2.7V
Voltage - Output (Max)
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.5V
Related Product
ISL8016IR25Z-T7A
IC REG BUCK 2.5V 6A SYNC 20QFN
ISL8016IR25Z-T7A
IC REG BUCK 2.5V 6A SYNC 20QFN