ISL85003FRZ-T7A
Manufacturer
Intersil
Description
IC REG BUCK ADJ 3A SYNC 12DFN
Category
Integrated Circuits (ICs)
Family
DC DC Switching Regulators Voltage Regulators
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
1
Current - Output
3A
Frequency - Switching
500kHz
Function
Step-Down
Mounting Type
Surface Mount
Number of Outputs
1
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Output Configuration
Positive
Output Type
Adjustable
Package / Case
12-VFDFN Exposed Pad
Supplier Device Package
12-DFN (4x3)
Synchronous Rectifier
Yes
Topology
Buck
Voltage - Input (Max)
18V
Voltage - Input (Min)
4.5V
Voltage - Output (Max)
18V
Voltage - Output (Min/Fixed)
0.8V
Popular Parts
4.7µH Shielded Wirewound Inductor 6A 19.5 mOhm Nonstandard
FIXED IND 4.7UH 6A 19.5 MOHM SMD