LT1765EFE-3.3#PBF
Description
Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 3.3V 1 Output 3A 16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad
Family
DC DC Switching Regulators Voltage Regulators
Datasheets
LT1765/-1.8/2.5/3.3/5
Online Catalog
Buck (Step-Down) IC
Current - Output
3A
Family
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Frequency - Switching
1.25MHz
Function
Step-Down
Mounting Type
Surface Mount
Number of Outputs
1
Operating Temperature
0°C ~ 125°C (TJ)
Output Configuration
Positive
Package / Case
16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad
Packaging
Tube
Supplier Device Package
16-TSSOP-EP
Synchronous Rectifier
No
Topology
Buck
Voltage - Input (Max)
25V
Voltage - Input (Min)
3V
Voltage - Output (Max)
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V