LTC3410BESC6-1.2#TRMPBF
Description
Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 1.2V 1 Output 300mA 6-VSSOP, SC-88, SOT-363
Family
DC DC Switching Regulators Voltage Regulators
Ext. Price
500
Datasheets
LTC3410B
Online Catalog
Buck (Step-Down) IC
Category
Integrated Circuits (ICs)
Current - Output
300mA
Family
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Frequency - Switching
2.25MHz
Function
Step-Down
Manufacturer
Linear Technology
Mounting Type
Surface Mount
Number of Outputs
1
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Output Configuration
Positive
Output Type
Fixed
Package / Case
6-VSSOP, SC-88, SOT-363
Packaging
Tape & Reel (TR)
Supplier Device Package
SC-70-6
Synchronous Rectifier
Yes
Topology
Buck
Voltage - Input (Max)
5.5V
Voltage - Input (Min)
2.5V
Voltage - Output (Max)
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.2V
Popular Parts
DC870A-B
LTC3410B - DC/DC, Step Down 1, Non-Isolated Outputs Evaluation Board
Related Product
LTC3410BESC6-1.2#TRMPBF
IC REG BCK 1.2V 0.3A SYNC SC70-6
LTC3410BESC6-1.2#TRMPBF
LTC3410BESC6-1.2#TRPBF