ADM7160AUJZ-1.8-R2
Manufacturer
Analog Devices, Inc.
Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.8V 200mA TSOT-5
Category
Integrated Circuits (ICs)
Family
Linear Voltage Regulators (LDO) PMIC
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
1
Datasheets
ADM7160 Datasheet
EDA / CAD Models
Download from Accelerated Designs
Online Catalog
1.8V to 2.3V
Video File
Lowest Noise LDOs Enable Cutting Edge Signal Chain Performance
Category
Integrated Circuits (ICs)
Current - Limit (Min)
220mA
Current - Output
200mA
Family
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Manufacturer
Analog Devices Inc.
Mounting Type
Surface Mount
Number of Regulators
1
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Package / Case
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Packaging
Digi-Reel®
Part Status
Active
Regulator Topology
Positive Fixed
Series
Supplier Device Package
TSOT-5
Voltage - Dropout (Typical)
Voltage - Input
2.2 V ~ 5.5 V
Voltage - Output
1.8V