ADP150ACBZ-2.8-R7
Manufacturer
Analog Devices, Inc.
Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.8V 150mA 4-WLCSP (0.76x0.76)
Category
Integrated Circuits (ICs)
Family
Linear Voltage Regulators (LDO) PMIC
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
Datasheets
ADP150
Design Resources
Broadband Low EVM Direct Conversion Transmitter Using LO Divide-by-2 Modulator (CN0144)
Using low noise linear drop-out regulators to power wideband PLL & VCO IC's (CN0147)
CN0134
Mfg Application Notes
Biochemistry Analyzer Solutions
Automatic External Defibrillator (AED) Solutions
Solution for Wireless Communication Tester
Spectrum Analyzer Solutions
Magnetic Resonance Imaging (MRI) Solutions
Activity Monitoring Solution
Electrocardiogram (ECG) Solutions
RF Signal Source Solutions
Online Catalog
2.75V to 3V
PCN Packaging
WLCSP Devices/8mm 28/Feb/2012
Video File
Lowest Noise LDOs Enable Cutting Edge Signal Chain Performance
Category
Integrated Circuits (ICs)
Current - Limit (Min)
190mA
Current - Output
150mA
Family
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Manufacturer
Analog Devices Inc.
Mounting Type
Surface Mount
Number of Regulators
1
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Package / Case
4-WFBGA, WLCSP
Packaging
Tape & Reel (TR)
Part Status
Active
Regulator Topology
Positive Fixed
Series
Supplier Device Package
4-WLCSP (0.76x0.76)
Voltage - Dropout (Typical)
0.105V @ 150mA
Voltage - Input
Up to 5.5V
Voltage - Output
2.8V