ADP1707ACPZ-1.2-R7
Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.2V 1A 8-LFCSP (3x3)
Datasheets
ADP1706-08
Mfg Application Notes
Electrocardiogram (ECG) Solutions
PCN Other
Multiple Changes 13/Feb/2014
Product Training Modules
Power Line Monitoring
Current - Limit (Min)
1.1A
Current - Output
1A
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Package / Case
8-WFDFN Exposed Pad, CSP
Packaging
Cut Tape (CT)
Part Status
Obsolete
Regulator Topology
Positive Fixed
Series
Supplier Device Package
8-LFCSP (3x3)
Voltage - Dropout (Typical)
Voltage - Input
2.5 V ~ 5.5 V
Voltage - Output
1.2V
Related Product
ADP1707ACPZ-1.2-R7
IC REG LDO 1.2V 1A 8LFCSP