ADP1710AUJZ-1.3-R7
Manufacturer
Analog Devices, Inc.
Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.3V 150mA TSOT-5
Category
Integrated Circuits (ICs)
Family
Linear Voltage Regulators (LDO) PMIC
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
Datasheets
ADP1710,11
Mfg Application Notes
Renewable Energy—Solar PV Solutions
Online Catalog
< 1.7V
Product Training Modules
Fully Isolated ADM3251E RS-232 Transceiver
Power Line Monitoring
Video File
Lowest Noise LDOs Enable Cutting Edge Signal Chain Performance
Category
Integrated Circuits (ICs)
Current - Limit (Min)
180mA
Current - Output
150mA
Family
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Manufacturer
Analog Devices Inc.
Mounting Type
Surface Mount
Number of Regulators
1
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Package / Case
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Packaging
Tape & Reel (TR)
Part Status
Active
Regulator Topology
Positive Fixed
Series
Supplier Device Package
TSOT-5
Voltage - Dropout (Typical)
Voltage - Input
2.5 V ~ 5.5 V
Voltage - Output
1.3V