ADP1740ACPZ-1.5-R7
Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.5V 2A 16-LFCSP-WQ (4x4)
Linear Voltage Regulators (LDO) PMIC
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
1
Datasheets
ADP1740,1 Datasheet
EDA / CAD Models
Download from Accelerated Designs
Mfg Application Notes
Medical Ultrasound Solutions
Online Catalog
< 1.7V
PCN Assembly/Origin
Assembly Site Transfer 03/Feb/2014
Assembly Site Revision A 05/May/2014
Current - Limit (Min)
2.4A
Current - Output
2A
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Package / Case
16-WQFN Exposed Pad, CSP
Packaging
Cut Tape (CT)
Part Status
Active
Regulator Topology
Positive Fixed
Series
Supplier Device Package
16-LFCSP-WQ (4x4)
Voltage - Dropout (Typical)
Voltage - Input
1.6 V ~ 3.6 V
Voltage - Output
1.5V