ADP1740ACPZ-1.8-R7
Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.8V 2A 16-LFCSP-WQ (4x4)
Linear Voltage Regulators (LDO) PMIC
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
1
Datasheets
ADP1740,1 Datasheet
Mfg Application Notes
Medical Ultrasound Solutions
Online Catalog
1.8V to 2.3V
PCN Assembly/Origin
Assembly Site Transfer 03/Feb/2014
Assembly Site Revision A 05/May/2014
Current - Limit (Min)
2.4A
Current - Output
2A
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C