ADP1754ACPZ-1.1-R7
Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.1V 1.2A 16-LFCSP-WQ (4x4)
Linear Voltage Regulators (LDO) PMIC
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
Datasheets
ADP1754,55
Online Catalog
< 1.7V
PCN Assembly/Origin
Assembly Site Transfer 03/Feb/2014
Assembly Site Revision A 05/May/2014
Current - Limit (Min)
1.5A
Current - Output
1.2A
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Package / Case
16-WQFN Exposed Pad, CSP
Packaging
Tape & Reel (TR)
Part Status
Active
Regulator Topology
Positive Fixed
Series
Supplier Device Package
16-LFCSP-WQ (4x4)
Voltage - Dropout (Typical)
Voltage - Input
1.6 V ~ 3.6 V
Voltage - Output
1.1V