ADP3339AKCZ-3.3-R7
Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.3V 1.5A SOT-223-3
Ext. Price
500
Datasheets
ADP3339
EDA / CAD Models
Download from Accelerated Designs
Mfg Application Notes
Medical Ultrasound Solutions
Online Catalog
3.1V to 3.3V
Current - Output
1.5A
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C
Package / Case
TO-261-4, TO-261AA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Series
anyCAP®
Supplier Device Package
SOT-223-3
Voltage - Dropout (Typical)
0.23V @ 1.5A
Voltage - Input
Up to 6V
Voltage - Output
3.3V