ADP7104ACPZ-3.3-R7
Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.3V 500mA 8-LFCSP-WD (3x3)
Datasheets
ADP7104 Datasheet
EDA / CAD Models
Download from Accelerated Designs
Mfg Application Notes
A System Solution for IEDs Based on IEC 61850
Solution for Ultrasonic Non-Destructive Testing
Spectrum Analyzer Solutions
Magnetic Resonance Imaging (MRI) Solutions
Online Catalog
3.1V to 3.3V
PCN Assembly/Origin
LFCSP 2x3,3x3 Assembly Test Site Transfer 18/Oct/2013
Assembly/Test Site Revision B 28/Apr/2014
Assembly/Test Site Revision C 06/Aug/2014
Current - Limit (Min)
625mA
Current - Output
500mA
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Package / Case
8-WFDFN Exposed Pad, CSP
Packaging
Digi-Reel®
Supplier Device Package
8-LFCSP-WD (3x3)
Voltage - Dropout (Typical)
0.35V @ 500mA
Voltage - Input
Up to 20V
Voltage - Output
3.3V