BU28TA2WNVX-TR
Manufacturer
ROHM Semiconductor
Description
IC REG LDO 2.8V 0.2A 4SSON
Category
Integrated Circuits (ICs)
Family
Linear Voltage Regulators (LDO) PMIC
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
1
Current - Limit (Min)
250mA
Current - Output
200mA
Mounting Type
Surface Mount
Number of Regulators
1
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Package / Case
4-UDFN Exposed Pad
Regulator Topology
Positive Fixed
Supplier Device Package
4-SSON-EP (1.2x1.6)
Voltage - Dropout (Typical)
0.36V @ 200mA
Voltage - Input
Up to 5.5V
Voltage - Output
2.8V
Related Product
BU28TA2WNVX-TR
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.8V 200mA 4-SSON-EP (1.2x1.6)
BU28TA2WNVX-TR
IC REG LDO 2.8V 0.2A 4SSON