KA78RM33
Manufacturer
Fairchild Semiconductor
Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.3V 500mA TO-220-3
Category
Integrated Circuits (ICs)
Family
Linear Voltage Regulators (LDO) PMIC
Datasheets
TO220B03 Pkg Drawing
KA78RM33
PCN Design/Specification
Materials 09/Oct/2007
Category
Integrated Circuits (ICs)
Current - Limit (Min)
Current - Output
500mA
Family
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Manufacturer
Fairchild Semiconductor
Mounting Type
Through Hole
Number of Regulators
1
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Package / Case
TO-220-3
Packaging
Bulk
Part Status
Obsolete
Regulator Topology
Positive Fixed
Series
Supplier Device Package
TO-220-3
Voltage - Dropout (Typical)
Voltage - Input
Up to 20V
Voltage - Output
3.3V