L4931ABPT33-TR
Manufacturer
STMicroelectronics
Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.3V 250mA PPAK
Category
Integrated Circuits (ICs)
Family
Linear Voltage Regulators (LDO) PMIC
Datasheets
L4931ABxx, L4931Cxx
Category
Integrated Circuits (ICs)
Current - Limit (Min)
Current - Output
250mA
Family
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Manufacturer
STMicroelectronics
Mounting Type
Surface Mount
Number of Regulators
1
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Package / Case
TO-252-5, DPak (4 Leads + Tab), TO-252AD
Packaging
Tape & Reel (TR)
Part Status
Obsolete
Regulator Topology
Positive Fixed
Series
Supplier Device Package
PPAK
Voltage - Dropout (Typical)
0.4V @ 250mA
Voltage - Input
Up to 20V
Voltage - Output
3.3V
Related Product
L4931ABPT33-TR
IC REG LDO 3.3V 0.25A PPAK
L4931ABPT33