LD6805K/33H,115
Manufacturer
NXP Semiconductors
Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.3V 150mA 4-HUSON (1x1)
Category
Integrated Circuits (ICs)
Family
Linear Voltage Regulators (LDO) PMIC
Datasheets
LD6805 Series
Featured Product
Low Voltage LDOs
PCN Design/Specification
LD6805 Series Datasheet Update 13/Jun/2013
PCN Obsolescence/ EOL
Multiple Devices 06/Dec/2013
Multiple Devices 25/Dec/2013
PCN Packaging
Leadframe Material Update 20/Mar/2014
Category
Integrated Circuits (ICs)
Current - Limit (Min)
200mA
Current - Output
150mA
Family
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Manufacturer
NXP Semiconductors
Mounting Type
Surface Mount
Number of Regulators
1
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Package / Case
4-UDFN Exposed Pad
Packaging
Digi-Reel®
Part Status
Obsolete
Regulator Topology
Positive Fixed
Series
Supplier Device Package
4-HUSON (1x1)
Voltage - Dropout (Typical)
0.25V @ 150mA
Voltage - Input
Up to 5.5V
Voltage - Output
3.3V
Related Product
LD6805K/33H,115
IC REG LDO 3.3V 0.15A 4HUSON
LD6805K/33H,115
IC REG LDO 3.3V 0.15A 4HUSON