LD6816CX4/33P,315
Manufacturer
NXP Semiconductors
Description
IC REG LDO 3.3V 0.15A 4WLCSP
Category
Integrated Circuits (ICs)
Family
Linear Voltage Regulators (LDO) PMIC
Current - Limit (Min)
300mA
Current - Output
150mA
Mounting Type
Surface Mount
Number of Regulators
1
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Package / Case
4-XFBGA, WLCSP
Regulator Topology
Positive Fixed
Supplier Device Package
4-WLCSP (0.76x0.76)
Voltage - Dropout (Typical)
0.045V @ 150mA
Voltage - Input
Up to 5.5V
Voltage - Output
3.3V
Related Product
LD6816CX4/33P,315
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.3V 150mA 4-WLCSP (0.76x0.76)
LD6816CX4/33P,315
IC REG LDO 3.3V 0.15A 4WLCSP