LD6836TD/18H,125
Manufacturer
NXP Semiconductors
Description
IC REG LDO 1.8V 0.3A 5TSOP
Category
Integrated Circuits (ICs)
Family
Linear Voltage Regulators (LDO) PMIC
Current - Limit (Min)
350mA
Current - Output
300mA
Mounting Type
Surface Mount
Number of Regulators
1
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Regulator Topology
Positive Fixed
Supplier Device Package
5-TSOP
Voltage - Dropout (Typical)
0.1V @ 300mA
Voltage - Input
2.3 V ~ 5.5 V
Voltage - Output
1.8V
Related Product
LD6836TD/18H,125
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.8V 300mA 5-TSOP
LD6836TD/18H,125
IC REG LDO 1.8V 0.3A 5TSOP