LP2951ACDM-3.3RG
Manufacturer
ON Semiconductor
Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.3V 100mA Micro8™
Category
Integrated Circuits (ICs)
Family
Linear Voltage Regulators (LDO) PMIC
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
Datasheets
LP2950, LP2951, NCV2951
PCN Design/Specification
Copper Wire Bond 08/May/2013
PCN Packaging
Covering Tape/Material Chg 20/May/2016
Category
Integrated Circuits (ICs)
Current - Limit (Min)
Current - Output
100mA
Family
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Manufacturer
ON Semiconductor
Mounting Type
Surface Mount
Number of Regulators
1
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Package / Case
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Part Status
Active
Regulator Topology
Positive Fixed
Series
Supplier Device Package
Micro8™
Voltage - Dropout (Typical)
0.35V @ 100mA
Voltage - Input
Up to 30V
Voltage - Output
3.3V
Related Product
LP2951ACDM-3.3RG
IC REG LDO 3.3V 0.1A MICRO8