MAQ5300-3.0YML TR
Manufacturer
Micrel, Inc.
Description
IC REG LDO 3V 300MA 8SOIC
Category
Integrated Circuits (ICs)
Family
Linear Voltage Regulators (LDO) PMIC
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
1
Current - Limit (Min)
325mA
Current - Output
300mA
Mounting Type
Surface Mount
Number of Regulators
1
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Package / Case
6-VDFN Exposed Pad
Regulator Topology
Positive Fixed
Supplier Device Package
6-DFN (2x2)
Voltage - Dropout (Typical)
0.1V @ 300mA
Voltage - Input
Up to 5.5V
Voltage - Output
3V
Related Product
MAQ5300-3.0YML TR
IC REG LDO 3V 300MA 8SOIC
MAQ5300-3.0YML TR
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3V 300mA 6-DFN (2x2)