MIC5327-2.8YMT TR
Manufacturer
Micrel, Inc.
Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.8V 300mA 4-TMLF® (1.2x1.6)
Category
Integrated Circuits (ICs)
Family
Linear Voltage Regulators (LDO) PMIC
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
1
Datasheets
MIC5327
Online Catalog
2.75V to 3V
PCN Assembly/Origin
Wafer Size Update 02/Sep/2015
PCN Part Number
Micrel to Microchip PN Changes 7/Oct/2015
Product Training Modules
MIC23xxx HyperLight Load™ Regulators
Category
Integrated Circuits (ICs)
Current - Limit (Min)
400mA
Current - Output
300mA
Family
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Manufacturer
Microchip Technology
Mounting Type
Surface Mount
Number of Regulators
1
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Package / Case
4-UFDFN Exposed Pad, 4-TMLF®
Packaging
Digi-Reel®
Part Status
Active
Regulator Topology
Positive Fixed
Series
Supplier Device Package
4-TMLF® (1.2x1.6)
Voltage - Dropout (Typical)
0.18V @ 300mA
Voltage - Input
Up to 5.5V
Voltage - Output
2.8V
Related Product
MIC5327-2.8YMT TR
IC REG LDO 2.8V 0.3A 4TMLF
MIC5327-2.8YMT TR
IC REG LDO 2.8V 0.3A 4TMLF