MIC5350-SGYMT TR
Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 2 Output 3.3V, 1.8V 300mA, 500mA 8-TMLF® (2x2)
Datasheets
MIC5350
Featured Product
MIC5350 Linear Regulator
Online Catalog
Positive Fixed, Multi-Output
PCN Assembly/Origin
Wafer Size Update 02/Sep/2015
Current - Limit (Min)
350mA, 550mA
Current - Output
300mA, 500mA
Number of Regulators
2
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Package / Case
8-UFDFN Exposed Pad, 8-TMLF®
Packaging
Cut Tape (CT)
Supplier Device Package
8-TMLF® (2x2)
Voltage - Dropout (Typical)
0.75V @ 300mA, -
Voltage - Input
2.6 V ~ 5.5 V
Voltage - Output
3.3V, 1.8V
Related Product
MIC5350-SGYMT TR
IC REG LDO 3.3V/1.8V 8TMLF
MIC5350-SGYMT TR
IC REG LDO 3.3V/1.8V 8TMLF