MIC5514-3.3YMT T5
Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.3V 300mA 6-TDFN (1.6x1.6)
Datasheets
MIC5512,14 Datasheet
Current - Limit (Min)
400mA
Current - Output
300mA
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Package / Case
6-UFDFN Exposed Pad
Packaging
Tape & Reel (TR)
Supplier Device Package
6-TDFN (1.6x1.6)
Voltage - Dropout (Typical)
0.16V @ 300mA
Voltage - Input
Up to 5.5V
Voltage - Output
3.3V
Related Product
MIC5514-3.3YMT TR
IC REG LDO 3.3V 0.3A 6TDFN
MIC5514-3.3YMT TR
IC REG LDO 3.3V 0.3A 6TDFN
MIC5514-3.3YMT TR
IC REG LDO 3.3V 0.3A 6TDFN