MIC5528-3.3YMT T5
Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.3V 500mA 6-TDFN (1.2x1.2)
Datasheets
MIC5528 Datasheet
Current - Limit (Min)
525mA
Current - Output
500mA
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Package / Case
6-UFDFN Exposed Pad
Packaging
Tape & Reel (TR)
Supplier Device Package
6-TDFN (1.2x1.2)
Voltage - Dropout (Typical)
0.26V @ 500mA
Voltage - Input
Up to 5.5V
Voltage - Output
3.3V
Related Product
MIC5528-3.3YMT TR
MIC5528-3.3YMT TR
IC REG LDO 3.3V 0.5A 6TDFN
MIC5528-3.3YMT TR
IC REG LDO 3.3V 0.5A 6TDFN