NCP694DSAN25T1G
Manufacturer
ON Semiconductor
Description
IC REG LDO 2.5V 1A 6HSON
Category
Integrated Circuits (ICs)
Family
Linear Voltage Regulators (LDO) PMIC
Current - Limit (Min)
Current - Output
1A
Mounting Type
Surface Mount
Number of Regulators
1
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Package / Case
6-SMD, Flat Lead Exposed Pad
Regulator Topology
Positive Fixed
Supplier Device Package
6-HSON
Voltage - Dropout (Typical)
0.32V @ 1A
Voltage - Input
Up to 6V
Voltage - Output
2.5V
Related Product
NCP694DSAN25T1G
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.5V 1A 6-HSON
NCP694DSAN25T1G
IC REG LDO 2.5V 1A 6HSON